Sultinys – geriausias draugas žiemą

Skaniu sultiniu pamaloninsite net ir didžiausio gurmano gomurį. Virtuvėje sultinys nepakeičiamas. Jį naudosite ne tik įvairių sriubų, padažų, bet ir troškinių gamybai. Be to, ar yra kas skaniau nei karštas kibinas ar pačių gamintas čeburekas ir burnoje tirpstančio sultinio puodelis? Sultinys ne tik sušildys, padės atgauti jėgas, bet ir susirgus padės pasveikti.

Clear broth 1623462 960 720

Kaip išvirti skanų ir skaidrų sultinį?  

Kaulų sultiniui reikės: 400 g kaulų, svogūno, pusės morkos, petražolių, 2 l vandens, druskos pagal skonį.  

Kaulų-daržovių sultiniui reikės: 200 g kaulų, 250 g prieskoninių daržovių (morkų, salierų, petražolių, porų, svogūnų), 2 l vandens, druskos pagal skonį.  

Mėsos sultiniui reikės: 200 g mėsos, 600 g kaulų, svogūno, pusės morkos, petražolių, 2 l vandens, druskos pagal skonį.  

Pasiruošiame:
 

Kaulus 2–3 kartus gerai nuplaukite šaltame vandenyje, sukapokite juos 5–6 cm ilgio gabalėliais.  

Jei naudojate kiaulienos ir veršienos kaulus, pirma apkepkite juos orkaitėje – sultinys bus skaidresnis.  

Verdame:
 

Paruoštus kaulus užpilkite šaltu vandeniu. Puodą uždenkite ir užvirkite per 30–45 min. Nugriebkite putas. Toliau sultį virkite ant mažos ugnies taip, kad jis vos judėtų. Jei riebalų gausu, kartkartėmis juos nugriebkite. Atminkite, kad ilgai ir smarkiai verdant, riebalai skyla į gliceriną ir riebiąsias rūgštis, sultinys pasidaro drumstas ir turi riebalų skonį. Tad virkite tik ant silpnos ugnies.  

Iš jautienos ir avienos išimti kaulai verdami 4,5–5 val., o iš veršienos ir kiaulienos – 2–3 val. Ilgiau verdamas sultinys pablogėja.  

Jeigu sultinį verdate ne tik iš kaulų, bet ir mėsos, tai mėsą supjaustykite maždaug 0,5 kg gabaliukais ir sudėkite ją į sultinį likus 2–3 val. iki sultinio virimo pabaigos.  

Išilgai perpjautas prieskonines daržoves – morkas, salierus, petražoles, svogūnus – pakepinkite keptuvėje ir į sultinį dėkite likus 40–50 min. iki sultinio virimo pabaigos. Sultiniui galima vartoti ir prieskoninių daržovių stiebelius bei lapelius.  

Sultinį sūdykite tik tada, kai įdėta mėsa užvirs, nes kitu atveju atsiras daug putų.