Uogienių receptai

Uogienė – „žiauriai“ geras dalykas! Ją šaukštais kabino net Karlsonas. Tačiau ar žinote, kaip uogienę padaryti aromatingesne? Kokias uogas būtina nuplauti, o prie kurių geriau nekišti nagų? Kaip išlaikyti gražią uogienės spalvą arba kodėl negalima virti tik ką nuskintų serbentų?  

Pateikiame keleto populiariausių uogienių idėjų ir gudrybių, kuriomis pasinaudoję išvirsite tokią uogienę, kuri susižavėjimo šūksniais bus sutikta net ir išrankiausių šeimos narių.

Cherries 1503988 960 720

Braškių, aviečių arba gervuogių uogienė  

Uogienei geriau rinktis prinokusias, tačiau rūgštesnes braškes. Prieš verdant uogienę, jas būtina gerai nuplauti. Nuplautas ir nuvarvėjusias uogas reikia paskleisti plonu sluoksniu ir apšlakstyti spiritu. Spiritas uogas sutvirtins ir padės išlaikyti pavidalą net jas verdant. Jei spirito neturite, nieko tokio – uogienė pavyks ir be jo.  
 

Jei braškes būtina nuplauti, tai aviečių ir gervuogių geriau neplauti. Šios uogos trapios, todėl plaunamos suirs.  

Paruoštos uogos verdamos. Kaip virti uogienę, skaitykite čia:
 https://bit.ly/2IS5Iyk

1 kg uogų imamas 1 kg cukraus ir 1 stiklinė vandens (jei verdama pirmuoju būdu).  

Vyšnių arba trešnių uogienė
 

Šviežios, prinokusios uogos perrenkamos ir nuplaunamos. Kai apdžiūva, išimami kauliukai. Tai padaryti paprasta įsigijus specialų įrankį arba naudojant arbatinio šaukštelio kotelį.  

Tiesa, uogienę galima virti ir su kauliukais – tokia uogienė būna aromatingesnė, tačiau valgyti patogiau uogienę be kauliukų. Jei vyšnias ar trešnes nukaulėjote, verdant į puodą reikėtų įmesti po 10–20 kauliukų kiekvienam kilogramui uogų. Uogienė bus aromatingesnė.  

Saldžių trešnių kilogramui imami 800 g cukraus, rūgščių trešnių arba vyšnių kilogramui – 1 kg cukraus ir stiklinė vandens, jei verdama pirmuoju būdu.  

Apie uogienės virimo būdus skaitykite čia: 
https://bit.ly/2IS5Iyk 

Neprinokusių agrastų uogienė
 

Skinami užaugę, tačiau dar neprinokę agrastai, nukarpomi jų „ūsai“ ir koteliai, uogos subadomos.  

Verdant šią uogienę didžiausias iššūkis – išlaikyti žalią spalvą. Tam galima pasitelkti keletą gudrybių. Viena jų – panaudoti vyšnių ir serbentų lapus. Žali vyšnių ir serbentų lapai pavirinami vandenyje, kol šis pažaliuoja. Paskui vanduo perkošiamas, dar kartą užvirinamas. Tuomet į jį supilami agrastai ir pakaitinami, kol suminkštėja žievelė. Žievelei suminkštėjus agrastai išgriebiami ir iš karto panardinami į šaltą vandenį, kad atvėstų.  

Žalią uogų spalvą galima išlaikyti ir paruoštas uogas subėrus į verdantį citrinos rūgštimi parūgštintą vandenį. Uogos kaitinamos, kol suminkštėja odelė.   Nukeltos nuo ugnies, uogos 12 val. palaikomos šaltoje patalpoje, paskui išgriebiamos iš vandens ir verdama uogienė. 1 kg uogų naudojama 1,25–1,5 kg cukraus ir 2–3 stiklinės vandens. Agrastai nėra aromatingi, todėl į uogienę patariama įdėti citrinos žievelių arba vanilės.  

Serbentų uogienė
 

Visų rūšių serbentai turi pektininių medžiagų, todėl, verdant šviežiai surinktas uogas, sirupas virsta drebučiais. Jei norite uogienės, o ne drebučių, prinokusias surinktas uogas, paskleistas plonu sluoksniu, reikėtų palaikyti vėsioje patalpoje bent 3 dienas. Prieš verdant, uogos nuplaunamos ir nubraukiamos nuo kotelių (geriausia tai daryti šakute).  

Verdant raudonųjų ar baltųjų serbentų uogienę 1 kg uogų reikės 800 g cukraus. Paruoštos uogos suberiamos į indą sluoksniais su cukrumi ir pastatomos parai vėsioje vietoje. Uogos verdamos, kol pasidaro permatomos ir sirupas sutirštėja. Verdant uogienė dažnai sukratoma, kad vienodai virtų ir būtų lengviau nugraibyti putas.  

Virti paruoštus juoduosius serbentus reikėtų aplieti karštu (70–80°C) vandeniu ir jame palaikyti 2–3 minutes. Suminkštės uogų odelė. Per minkštą odelę cukraus sirupas lengviau pateks į vidų ir išvirusios uogos bus gražesnės. 1 kg uogų reikia 1 kg cukraus ir stiklinės vandens. Iš cukraus ir vandens išverdamas sirupas ir tik į jį suberiamos paruoštos uogos.  

Kaip virti uogienę, skaitykite čia: 
https://bit.ly/2IS5Iyk 

Slyvų uogienė
 

Naudojamos šviežiai nuskintos, prinokusios slyvos. Išimami kauliukai. 1 kg slyvų reikia maždaug 1 kg cukraus ir stiklinės vandens.  

Cukrus užberiamas ant paruoštų slyvų. Kitą dieną užpilamas vanduo ir verdama kelis kartus atšaldant, kol slyvos pasidaro permatomos ir ima blizgėti.  

Kaip virti uogienę, skaitykite čia: 
https://bit.ly/2IS5Iyk 

Spanguolių ir bruknių uogienė
 

Prisirpusios uogos (gali būti net pašalusios) perrenkamos ir, užpiltos šaltu vandeniu, palaikomos per naktį arba užplikomos verdančiu vandeniu ir palaikomos 3–5 min., kad vanduo ištrauktų kartumą.  

1 kg uogų reikės 1,5–2 kg cukraus ir 1,5–2 stiklinių vandens. Iš cukraus ir vandens verdamas sirupas, nugraibomos putos. Karštu sirupu užplikomos paruoštos uogos, jos užvirinamos. Užvirusi uogienė nukeliama nuo ugnies, atvėsinama ir vėl užvirinama. Procedūra kartojama 3 kartus. Paskutinį kartą užvirinus, verdama lėtai, vis nugriebiamos putos. Verdama, kol sirupas sutirštėja, o uogos pasidaro permatomos.  

Erškėtuogių uogienė  

Didelės prinokusios uogos nuplaunamos, pašalinami koteliai ir taurėlapių liekanos. Uogos perpjaunamos pusiau, iš vidaus pašalinamos sėklelės ir plaukeliai, vidus išplaunamas šaltu vandeniu.  

Uogos 8–10 min. apverdamos (kol suminkštėja), išgriebiamos ir merkiamos į šaltą vandenį. Kai atšąla, išgriebiamos ir paliekamos apdžiūti.  

800 g uogų imamas 1,2 kg cukraus ir 4 stiklinės vandens.

Kaip virti uogienę, skaitykite čia: 
https://bit.ly/2IS5Iyk  

Parengta pagal knygą „Šeimininkės vadovas“.