Kaip išvirti patraukliai atrodančią, skanią ir sandėliuoti tinkamą uogienę?

Įsibėgėjusi vasara apdovanojo vertingomis sodo ir miško gėrybėmis – įvairiausiomis uogomis. Nors būdų, kaip jas paruošti žiemai, yra įvairių, bene populiariausi ir Lietuvos šeimininkių labiausiai pamėgti yra du – šaldymas ir konservavimas. Jei pirmasis daugeliui rūpesčių nepridaro, gerą uogienę išvirti pasiseka ne kiekvienai šeimininkei.

Jam preparations jars fruit 48817

Gera uogienė yra ta, kuri išlaiko verdamų uogų išvaizdą, spalvą, skonį, kvapą. Uogienės sirupas turi būti skaidrus, tirštokas, negesti net ir sandariai neuždarytas. Tad dalinamės keletu patarimų, kaip užtikrinti, kad uogienė būtų ne tik skani, gražiai atrodytų, bet ir sandėliuke „išgyventų“ žiemą, o gal net ir dvi.  

Kaip paruošti uogas
 

Nors daugeliui atrodo, kad uogienėms galima panaudoti tas gėrybes, kurios dėl išvaizdos ar skoninių savybių netinka saugojimui kitais būdais, iš tiesų net ir uogienei virti skirtos uogos turi būti sveikos, švarios, nepernokusios, vienodo dydžio ir vienodai prinokusios.  

Jei uogos rinktos savo ar artimųjų sode ar darže ir yra švarios, jų geriau neplauti. Jei uogos pirktos turguje ar rinktos pievoje, miške arba jei uogos yra nešvarios, jas būtina nuplauti po dušu ar įdėjus į sietelį kelis kartus panardinti į vandenį.  
 

Jei uogienę virsite iš uogų, kurios turi kauliukų, pavyzdžiui, vyšnios, slyvos, trešnės, jas reikės nukaulėti.  

Cukraus kiekis
 

Verdant uogienę, cukraus reikia imti ne mažiau kaip 80 proc. žaliavos svorio, o jei uogos rūgščios, net 100–120 proc. Pasitaiko, kad dėl netinkamo laikymo ar paruošimo, tokios stiprios koncentracijos cukraus sirupas ima kristalizuotis, uogienė susicukruoja. Kad to išvengtumėte, verdant rūgščias uogas, reikėtų įdėti citrinos rūgšties – kiekvienam kilogramui cukraus po 1 g citrinos rūgšties.  

Virimo būdai
 

Galimi du uogienės virimo būdai. Pirmasis tinkamesnis sausesnėms, mažiau sulčių turinčioms uogos, antrasis geriau tiks toms, kuriose sulčių gausu.  

Pasirinkus pirmąjį būdą, sirupui pagaminti nelabai sultingoms uogoms 1 kg cukraus imama stilinė, o sultingoms – pusė stiklinės vandens. Cukraus imama nuo 80 iki 120 proc. uogų svorio.  

Inde cukrus užvirinamas su vandeniu, nugraibomos putos. Į verdantį sirupą dedamos uogos. Iš pradžių jos verdamos ant stiprios ugnies. Kai uogos pradeda virti, indą su uogomis reikėtų sukratyti ir toliau palikti virti ant silpnos ugnies.  

Verdant, uogos nemaišomos – tik kartkartėmis sukratomos, kad vienoje vietoje susitelktų putos. Putas būtina nugriebti, nes su jomis nusiima likę nešvarumai ir priemaišos. Jei putų nenuimsite, sirupas bus drumstas, o uogienė vėliau gali pradėti rūgti.  

Antrasis būdas, kaip minėta, tinka itin sultingoms uogoms – tokias uogas galima išvirti visiškai be vandens. Virti paruoštas uogas reikia užberti cukrumi ir palikti per naktį, kad išsiskirtų sulčių. Kitą dieną uogos verdamos ant silpnos ugnies, kartkartėmis sukratant. Verdant šiuo būdu taip pat itin svarbu gerai nugriebti susidariusias putas.  

Ženklai, rodantys, kad uogienė išvirė
 

Verdant uogienę, svarbu tiksliai nustatyti virimo pabaigą. Susidoroti su šia dilema padės uogų spalva, sirupo tirštumas ir kiti požymiai.  

Išvirusios uogienės uogos ne plaukia sirupo paviršiuje, o yra panėrusios ir vienodai pasiskirsčiusios, jos yra pusiau permatomos, išgriebtos iš sirupo blizga, raukšlėjasi. Sirupas yra skaidrus, tirštokas, patamsėjęs. Nuo ugnies nukeltos ir atvėsintos uogienės paviršius, pakeipus indą į šoną, raukšlėjasi. Nuo šaukšto sirupas bėga ne kaip vanduo, o lėtai krinta stora srove.  

Uogienė pradėjo rūgti – yra išeitis
 

Uogienė pradeda rūgti, jei įdėjote per mažai cukraus, per trumpai virė, buvo nešvariai nuimtos putos, uogienė buvo supilta į nešvarius indus.   Jei pastebėjote pirmuosius rūgimo požymius, kuo greičiau imkitės veiksmų. Nupilkite sirupą, įberkite į jį dar šiek tiek cukraus ir užvirinkite, atidžiai nugraibykite putas. Sirupui užvirus, supilkite likusią uogienę ir toliau virkite, kol nustos putoti. Nepamirškite graibyti putų.  

Rūpestingai išplaukite indus su valgomąja soda, išdžiovinkite saulėje ar orkaitėje. Supilkite atvėsusią uogienę. Sandariai uždarykite.  

Paruošta pagal knygą „Šeimininkės vadovas“.